המדינה האזרחית (The Secular State)

      המילה האנגלית Secular  פירושה "ארצית". המונח העדיף והראוי בעיברית יהיה "מדינה אזרחית". המונח "מדינה חילונית" פסול היות וכלולה בו אמונה (גם חילוניות היא אמונה), והרי המדינה אמורה לא להיות מעורבת בעניני אמונה, אלא תראה בה ענין אישי של האזרח. אף מדינה מערבית דמוקרטית איננה מגדירה עצמה כ-Laic State  (מדינה חילונית) אלא כ-Secular State.

        המדינה העיברית צריכה להיות מדינה אזרחית. מבחינת יחסי דת ומדינה תהיה הפרדה ביניהן, והמדינה האזרחית תאמץ את העקרון שהאמונה היא ענין אישי של הפרט, לא תתערב בענינים דתיים בחקיקה, בתקצוב וכד', תראה בחופש האמונה זכות יסודית, ותגן עליו ע"י הגבלת התעסקות הממסדים הדתיים לתחום הדתי גרידא (תפילות, טכסי דת וכד') ושל מאמיניהם בלבד.
לפי כך, למשל, המדינה תאפשר ותממן אך ורק חינוך חובה אזרחי כללי, ממלכתי וגם פרטי, לכל התלמידים, ולא תעניק הכרה או מימון לבתי ספר שאינם אזרחיים כלליים, לא לבתי ספר אורטודוקסיים, לא לבתי ספר קונסרבטיביים , לא לבתי ספר חרדיים, לא לבתי ספר של התנועה האיסלמית, וכד'. החינוך המוכר והממומן מתקציב המדינה צריך להיות חינוך אזרחי נטו: לא קיימת מתמטיקה אחת לדתיים ומתמטיקה אחרת לחילוניים, כנ"ל לגבי פיזיקה, גיאוגרפיה, כימיה, מחשבים, שפות, היסטוריה, ספרות, מדעי הטבע, מחשבים, וכו'.
לפי כך, גם למשל, במדינה יהיה רק סוג גיוס אחד לכל האזרחים, כל מי שמתגייס הופך לחייל, ומבחינת הצבא יש אך ורק חיילים, והצבא לא מתענין ולא מתערב באמונתו האישית של החייל.

המדינה תכיר בעקרון של חופש הפולחן, ותעניק הכרה רשמית בכל זרם דתי אשר יכיר במדינה ובחוקיה .

מבחינת המדינה קיימים אזרחים, והמדינה, באמצעות המוסדות הממלכתיים המתאימים (משרד הפנים, בתי משפט, מועצות מקומיות וכו'), תנהיג שירותים והליכים אזרחיים לנישואים, גירושים, קבורה. המדינה תאפשר, למי שמעונין בכך מרצונו החופשי, לקיים גם טכסים דתיים בענינים הנ"ל, על ידי זרמים דתיים מוכרים על ידי המדינה.

במדינה האזרחית תהיה רק מערכת משפט אחת, אזרחית.

לפרק הקודם מיהו בן דת משה (Mosaic)?

לפרק הבא מהי פלשתינה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים