נגד הכנעניות

      יש לדחות את הגישה הכנענית אשר דגלה ביצירת עם עיברי בשטחי ”ארץ עבר”, ואשר לא ראתה את בני עמנו החיים בגולה כשייכים לעם הזה, אלא כ"יהודים".

      ראשית, בשונה מהשתייכות לאומית, השתייכות אתנית היא מוּלדת ביולוגית ואינה תלויה בישיבה בטריטוריה לאומית או באזרחות המדינה הלאומית. גם השתייכות אתנית עיברית אינה מותנית בישיבה בטריטוריה העיברית, ולכן כל בני עמנו בארץ ובעולם הם אתניים עיברים. למי שזקוק למקורות, נזכיר שמשה והעבד אותו הוא הציל היו עיברים אף כי חיו במצרים.  שנית, אין צורך ליצור את העם העיברי יש מאין:  העם העיברי אף פעם לא חדל להתקיים, הוא חי וקיים בארץ ובארצות העולם.

      העם העיברי שב לטריטוריה הלאומית העיברית, היא מולדתו,  כדי שיהיה אדון לגורלו, לשם כך הוא הקים ומקיים את מדינתו הלאומית העיברית, מקור הלאומיות העיברית והמוסדות הלאומיים העיברים.  רוב בני העם העיברי חיים עדיין בארצות הפזורה, ושערי המדינה יישארו פתוחים לכל אתני עיברי אשר יחליט "לחזור הביתה".  המדינה הלאומית העיברית תהיה מדינה אזרחית ודמוקרטית,  תאציל את לאומיותה על כל אזרחיה ותבטיח להם שיוויון זכויות וחובות.  כל האזרחים, ללא הבדל מוצא אתני, עדה, אמונה וכו' ישתלבו במדינה העיברית, כנאמר בספר יחזקאל (מ"ז 22):

      "..בנחלה לכם ולהגרים בתוככם אשר הולדו בנים בתוככם והיו לכם כאזרח בבני ישראל".

      גם אצל האתניים העיברים החיים עדיין בארצות הפזורה קיים תהליך של חזרה לשמות עיבריים, לשפה העיברית ולתרבות העיברית בכלל, ויש לשאוף שרוב האתניים העיברים יראו בזיקה אל המדינה העיברית ואל התרבות העיברית את הביטוי להיותם עיברים. המדינה העיברית צריכה להיות נושאת הדגל של הזהות העיברית, כאשר על דגל זה אמורים להיות חרוטים הדברים הרצוים הבסיסיים בהם כל עיברי בעולם אמור לבטא את זהותו:  ידיעה ושימוש בשפה העיברית, השתייכות לתרבות העיברית, זיקה אל המדינה העיברית ואל הקהילות העיבריות בעולם.

לפרק הקודם תשובה לפרופ' אדוארד סעיד

לפרק הבא זהות יהודית הומניסטית וכד'

4 Responses to נגד הכנעניות

 1. ירבעם בן נבט says:

  תודה רבה נרגענו. היהודי הוא עברי והעברי הוא יהודי. העבריות שלך אינה אלא תורת הגזע היהודית.
  יחי הגזע היהודי, הדם היהודי, הגניוס היהודי, העם הנבחר ללא הבדל טריטוריה. אנחנו נשלוט בכל העולם ונרדוף כל מי שיפגע בטוהר הגזע היהודי שלנו הוא הגזע העברי הטהור.

  • admin says:

   להיפך, לפי דוקטרינת הזהות העברית, המדינה העברית היא מדינת כל האזרחים, ללא הבדל גזע, מוצא אתני, דת, עדה, ומאצילה על כל אזרחיה את הזהות הלאומית העברית, גם כן ללא הבדל גזע, מוצא אתני, דת ועדה. אין בה חלוקה לרוב "יהודי" ול"בני מיעוטים", כל האזרחים שלה שווים מבחינת זכויות וחובות, וכל מוסדות המדינה וכל התפקידים יהיו פתוחים לכל לפי עקרון של שיוויון בהזדמנויות.
   מתוך הנחה שכוונותיך טובות, ובאמת ובתמים אתה דוחה, בדיוק כמונו, כל אי שיוויון, כל הפליה, כל גזענות, והינך תומך ברעיון של "חופש, שיוויון, אחווה", אנא, קרא בעיון את הפרקים "מהי יהדות", "מיהו יהודי", "מדינה אזרחית", וכו.

 2. ירבעם בן נבט says:

  "בשונה מהשתייכות לאומית, השתייכות אתנית היא מוּלדת ביולוגית ואינה תלויה בישיבה בטריטוריה לאומית או באזרחות המדינה הלאומית." האם השתייכות אתנית יהודית אינה תורת הגזע? תקרא מה כתבת הכל נודף אתנוצמטריות יהודית. אתה בחרתנו.

  • admin says:

   אין כל זכר בדוקטרינה לעליונות כל שהיא הנובעת מהשתייכות לעם העברי. הכוונה היא שההשתיכות האתנית, כל השתייכות אתנית, אינה תלויה בטריטוריה, ואין לפסול את הזהות האתנית העברית ממישהו רק בגלל שהוא לא מתגורר בארץ.
   חוץ מזה, הכוונה היא גם שהשתייכות אתנית אינה תלויה בדת, אלא עברי הוא עברי בגלל שאחד מהוריו עברי, וזה אינו מותנה באמונה, בהכשר רבני או הילכתי.

   ובקשר לזהות לאומית ישראלית, בה אתה דוגל. מצא את ההבדלים, חשוב מה יותר צודק, הוגן, שיוויוני, דמוקרטי, בין שתי האפשרויות הבאות:
   א. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, מדינת הלאום של העם היהודי. אזרחיה הם יהודים ו"בני מיעוטים" .
   ב. מדינת ישראל, המדינה הלאומית העברית, היא מדינת כל האזרחים, המאצילה על כל אזרחיה את זהותה הלאומית העברית, ללא הבדל צבע עור, גזע, מוצא אתני, עדתי, דתי, וכל אזרחיה עברים.
   אציין גם שכל מדינות הלאום האחרות בעולם מאצילות את זהותן הלאומית על כל אזרחיהן, הן מדינות כל האזרחים.
   אתן לדוגמה אחת מהמדינות האלו, ושים לב דווקא למילים האנגליות:
   הולנד, NETHERLANDS, היא מדינת הלאום של העם ההולנדי, DUTCH, היא מדינת כל האזרחים, מאצילה על כל אזרחיה את הזהות הלאומית ההולנדית, DUTCH, ללא הבדל צבע עור, גזע, מוצא אתני, עדתי, דתי, וכל אזרחיה הולנדים, DUTCH. וזה כולל את כהי העור ממוצא אינדונזי, סורינמי, את האתניים הערבים, וכו.
   אם מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, ולא כל אזרחיה יהודים, היא איננה גם המדינה של "בני המיעוטים", היא איננה מדינת כל האזרחים. איזה מן שיוויון זה? חוץ מזה, מדינת ישראל איננה יכולה להיות מדינה לאומית של העם הישראלי, כי אין עם כזה, לא בארץ ולא בעולם. לא ממציאים עם, סתם כך, אלא כאשר מדובר במדינת הגירה כמו אוסטרליה או אמריקה. כאשר מדובר במדינה רב לאומית, כמו בריטניה, רק אם מישהו ירצה להתיחס לכלל אזרחיה, יוכל לומר "העם הבריטי". אבל, שוב, בריטניה איננה מדינת לאום, היא מדינה רב לאומית: יש בה אנגלים, סקוטים, וולשים, אירים. האם החזון שלך הוא מדינה רב לאומית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים